Sēklu maiņa Viļānos

Viļānu apvienības pārvalde 5.Aprīlis, 2022, 14:53 Jaunumi

Sēklu maiņa 2022

 `           Pavasaris jau silda augsni un Sēklu lolotāju kustība aicina uz Sēklu maiņas punktu atvēršanas pasākumiem visā Latvijā! 

Sākot no 19.marta Latvijas Permakultūras biedrība un Sēklu lolotāji aicina jūs ņemt līdzi pašu audzēto kultūraugu sēklas un doties uz sēklu maiņas punktiem, lai dalītos savas dzimtas dārza bagātībās un atrastu to, kas trūkst vai ir nepieciešams jūsu dārzā. Valmierā, Aglonā, Čiekurkalnā, Dundagā, Liepājā, Straupē, Iecavā, Alūksnes novadā, Mūkusalas ielā un Kolkā - uzziniet par sēklu maiņas punktu atklāšanas pasākumiem 

mantots.permakultura.lv/pasakumi

Sēklu maiņa ir neformāla (brīvprātīga) kustība pašu vākto sēklu apmaiņai loloto* un mantoto** kultūraugu saglabāšanas nolūkos.  Nav “citu”, kas mūsu vietā saglabās senču lolotos augus, – tas darāms mums katram pašam. Visdažādākās varas staigājušas pār mūsu Latviju, un dažādo kultūru laikā arī kultūraugu daudzveidība pieaugusi. Vienmēr, kad mainījās vara, piļu un muižu dārznieki sev līdzi veda ierastos kultūraugus. Šeit tie adaptējās, krustojās, vairojās, tika veikta to izlase, tāpēc mēs esam tikuši pie milzīgi liela mantojuma. Bet mūsdienu globalizācija dara savu - neticamā ātrumā vietējie kultūraugi izzūd. Tāpēc mums ir jāuzņemas atbildība un rūpes par mantoto kultūraugu saglabāšanu un nodošanu nākamajām paaudzēm.

Mantotie kultūraugi ir kā mūsdienu tautasdziesmas. Mūsu atbildība ir tos apzināt, glabāt un ataudzēt, bet to sēklas mūs darīs neatkarīgus un stiprinās. Daloties ar labāko loloto un mantoto kultūraugu sēklām, mēs novēršam risku tos zaudēt uz visiem laikiem - kādam taču kaut kas noteikti izaugs!

  Gaidām jūs sēklu maiņas punktā Viļānu pilsētas bibliotēkas lasītavas telpā!

07.04.2022. plkst.12.00

Lai jūsu dārzi šogad ražīgi!

mantots.permakultura.lv

 

* lolots kultūraugs - par lolotiem saucam ar labām īpašībām apveltītus kultūraugus, kuri savā dārzā tiek ataudzēti un no kuriem iegūts pavairojamais materiāls vismaz 2 sezonas, bet vēl nav loloti pietiekami ilgi, lai varētu tikt uzskatīti par mantotiem kultūraugiem.

** mantots kultūraugs - Par mantotiem kultūraugiem uzskatāmi tādi kultūraugi, kas ilgstošā laika periodā (vismaz 30 gadu jeb vienu paaudzi) tiek audzēti vai ataudzēti noteiktā teritorijā, saimniecībā, dzimtā vai ģimenē.

 

Iesaki citiem: