Uzņēmējdarbības tendences Viļānu novadā

Viļānu apvienības pārvalde 3.Septembris, 2020, 09:29 Uzņēmējdarbība

Ir izpētīts, kāda bijusi uzņēmumu reģistrēšanas un likvidēšanas dinamika Viļānu novadā pēdējo desmit gadu periodā, kā arī noskaidrots, kuri ir novada lielākie uzņēmumi pēc apgrozījuma, peļņas, darbinieku skaita un samaksāto nodokļu apjoma.

Viļānu novadā, atšķirībā no vispārējām tendencēm Latvijā, pērn likvidēto uzņēmumu skaits ievērojami samazinājies, savukārt jauno uzņēmumu skaits teju trīskāršojies.
Lursoft dati rāda, ka 2019.gadā Viļānu novadā reģistrēti 11 uzņēmumi, kas ir par 7 vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt likvidēto uzņēmumu bijis piecas reizes mazāk – ja 2018.gadā Viļānu novadā likvidēti 10 uzņēmumi, tad pērn – vien 2.
Pēdējo desmit gadu periodā vislielākais jaunu uzņēmumu skaits Viļānu novadā reģistrēts 2012.gadā, kad tas sasniedza 20 jaunus uzņēmumu.

Analizējot uzņēmējdarbības nozares, kuras pārstāv Viļānu novadā reģistrētie uzņēmumi, redzams, ka visplašāk novadā pārstāvēta lauksaimniecība – TOP 5 populārāko nozaru priekšgalā izvirzījusies jauktā lauksaimniecība, tāpat arī sarakstā atrodama graudaugu audzēšana. Vēl bez lauksaimniecības Viļānu novada uzņēmēji gana bieži lēmuši par labu uzņēmumu dibināšanai mazumtirdzniecības, kokapstrādes un arī mežizstrādes nozarēs.

Populārākās uzņēmējdarbības nozares Viļānu novadā:

  • Jauktā lauksaimniecība;
  • Mazumtirdzniecība;
  • Graudaugu (izņemot rīsu), pākšaugu un eļļas augu un sēklu audzēšana;
  • Zāģēšana, ēvelēšana un impregnēšana;
  • Mežizstrāde.

Ir izpētīts, ka Viļānu novadā reģistrētajos uzņēmumos strādājoši skaits pēdējos gados saglabājies nedaudz virs 900 darbinieku atzīmes. Tiesa, salīdzinot ar 2016.gadu, kad novada uzņēmumi spēja ar darbu nodrošināt vairāk nekā 1000 darbiniekus, tas ir zināms kritums. Jaunākie VID sniegtie dati liecina, ka pērn novadā reģistrētajos uzņēmumos strādājuši 933 darbinieki.
Interesantu faktu atklāj vidējais nodarbināto skaits, kas Viļānu novada uzņēmumos ir augstāks nekā valstī vidēji. Lursoft pētījumu dati rāda, ka katras Latvijā reģistrētais uzņēmums nodarbina vidēji 2 darbiniekus, kamēr Viļānu novadā pēdējos gados tie bijuši 3 strādājošie.
Dati rāda, ka no visiem uzņēmumiem, kuri iesnieguši pārskatus par 2019.gadu, 31,74% aizvadītajā gadā kāpinājuši darbinieku skaitu, bet 50,79% tas saglabājies nemainīgs.
Pēc Lursoft datiem, Viļānu novadā reģistrēti 27 uzņēmumi, kas 2019.gadā nodarbinājuši vismaz 10 darbiniekus. Gadu iepriekš tādi bijuši 28 uzņēmumi.

Viļānu novada lielākie darba devēji pēc vidējā darbinieku skaita 2019.gadā:

  1. SIA “Vlakon”: 83 darbinieki;
  2. AS “Lopkopības izmēģinājumu stacija Latgale”: 62 darbinieki;
  3. SIA “Timber World”: 48 darbinieki;
  4. AS “Viļānu selekcijas un izmēģinājumu stacija”: 43 darbinieki;
  5. SIA “Aļņi AS”: 41 darbinieks.

Vairāk informācija: ŠEIT

Iesaki citiem: