Tautas muzicēšanas prasmju apgūšana Viļānos

Viļānu apvienības pārvalde 4.Augusts, 2016, 15:09 Projekti 2014-2020

No 19. līdz 21. jūlijam Viļānu kultūras namu pieskandināja bērnu soļi un tautas mūzikas instrumentu skaņas. Trīs dienu garumā bērniem vecumā no 6 līdz 18 gadiem bija iespēja meistardarbnīcās iepazīt tautas instrumentu muzicēšanas pamatus. Zinošu pedagogu vadībā tika apgūta cītara, bubyna, kokles, stabuļu un vijoļspēle, mācīti latgales danči, kā arī jautri pavadīts brīvais laiks, kopīgi muzicējot. 

Meistardarbnīcas tika rīkotas projekta „Nāc, stājies blakus uns spēlējam!” ietvaros, kas tika īstenots, pateicoties Latgales reģiona attīstības aģentūras, Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas „Latvijas valsts mežu atbalstītās Latgales kultūras programmas 2016” finansējumam. Savās prasmēs dalījās pedagogi no visas Latvijas. Kokles spēli mācīja etnomuzikoloģe Māra Vucina-Bērziņa, stabuļu izgatavošanu un spēli mācīja mūziķis Aleksandrs Maijers,  bubyna spēli – postfolkloras „Rikši” dalībniece Zane Dukaļska, cītara spēli un vijoļspēli mācīja vietējās Viļānu kultūras nama kapelas „Bumburneicys” dalībnieces – Biruta Vigupe un Inga Stafecka.

Kopumā meistardarbnīcās piedalījās 35 bērni un jaunieši ne tikai no Viļānu novada, bet arī no Rēzeknes un Rīgas. Viļānu kultūras nama vadītāja Margarita Cakula komentē – otrajā meistardarbnīcu dienā, sagaidot bērnus nemainīgā skaitā tika secināts, ka viss ir kārtībā. Ja bērni nāk, tātad viņem patīk un interesē tas, kas tiek piedāvāts. Līdz ar to ir doma turpināt organizēt šādas meistardarbnīcas, iepazīstinot bērnus ar tautas mūzikas tradīcijām.

Meistardarbnīcu dalībnieku motivācija ir vēlme apgūt kādu redzētu instrumentu vai līdzināties kādam populāram konkrēta instrumenta spēlētājam – piemēram, bubyna spēlētājai Zanei no „Rikšiem”.

Cītara spēles pasniedzēja Biruta Vigupe stāsta, ka šādas meistardarbnīcas bērniem ir ļoti laba brīvā laika pavadīšanas iespēja, kad var iegūt ne tikai jaunas prasmes, bet arī jaunus draugus.

Meistardarbnīcu starplaikos dalībnieki apmeklēja Viļānu novadpētniecības muzeju un Viļānu HES. Lakstīgalu salā tika ēstas pankūkas un slavenā muzikantu zupa, kā arī spēlētas jautras spēles brīvā dabā.

Kā izrādījās, 3 dienu laikā apgūt kāda instrumenta spēli nemaz nebija viegli, tomēr noslēgumā izdevās radošs un muzikāls atskaites koncerts, kurā katrs dalībnieks varēja parādīt savas jaunapgūtās prasmes. Arī pedagogi demonstrēja tautas mūzikas instrumentu spēles iespējas. Pasākums noslēdzās ar jautriem dančiem, kur deju soļus  saviem ģimenes locekļiem mācīja paši bērni.

Viļānu kultūras nams pateicas meistardarbnīcu vadītājiem un atbalstītājiem, dalībniekiem un viņu ģimenēm. Īpašs paldies Margaritai Skangalei.

Novēlam arī turpmāk apgūt tautas muzicēšanas tradīcijas un turpināt attīstīt iegūtās zināšanas!

Teksts: Agita Vigupe

Viļānu kultūras nama

Mākslinieciskās daļas vadītāja 

 

Iesaki citiem: