Plastmasas maisiņš vai tomēr pašu uzšūti auduma maisiņi?

Viļānu apvienības pārvalde 26.Marts, 2020, 10:19 Projekti 2014-2020

Šī publikācija ir sagatavota ar Latvijas-Krievijas pārrobežu sadarbības programmas 2014.- 2020. gadam finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Viļānu novada pašvaldības dome un tā var neatspoguļot Programmas, Programmas dalībvalstu Latvijas un Krievijas, kā arī Eiropas Savienības viedokli.

Plastmasas maisiņš vai tomēr pašu uzšūti auduma maisiņi?

            Atteikšanās no plastmasas maisiņiem nozīmē mainīt ne vien iepirkšanās paradumus, bet arī domāšanu un dzīvesveidu.

Cik gan bieži iepērkoties, mēs visus produktus liekam plastmasas maisiņos? Vienā – trīs tomātus, otrā – kilogramu ābolu, trešajā – kāpostgalvu, un tad vēl – cepumi, konfektes, rieksti…? Mājās, kārtojot pirkumus pa plauktiņiem, konstatējam – līdztekus pārtikai esam atnesuši arī pārlieku daudz lietu, kas nonāks atkritumos - iepakojumu. Vidēji viena maisiņa aktīvās dzīves ilgums ir tikai 12 minūtes, taču pēc tam jau atkritumu veidā tas uz zemeslodes turpina eksistēt pārsimts gadus. Latvijas veikalos katru gadu apritē nonāk vairākas tonnas plastmasas maisiņu. Patiesībā tas ir mantojums, ko mēs atstājam nākamajām paaudzēm.

Ko mēs varētu darīt lietas labā? Risinājums ir - dosimies iepirkties ar savu auduma maisiņu, kas ir dabai draudzīgs un izmantojams vairākas reizes.

Bet kā rīkosimies ar ietinamo plēvi? Tās vietā mēs varētu izmantot pašu sagatavotu bišu vaskadrānu. Tā lieliski noder, lai ledusskapī nosegtu augļus, dārzeņus vai tos ietītu līdzi ņemšanai, kā arī lieliski aizstāj pārtikas plēvi marinādēm.

Lai viļāniešus mudinātu atteikties no pārmērīgās plastmasas maisiņu izmantošanas, 13. martā dabas draugu radošās pētniecības centrā “Dadzis” projekta Nr. LV-RU-II-053 “Vides pārvaldības pilnveidošana, īstenojot kopējus pasākumus RU-LV pārrobežu reģionos” (Zaļā palete) / “Improvement of environmental management through joint actions in RU-LV cross-border regions” (GreenPalette) ietvaros notika radošās auduma maisiņu šūšanas un bišu vaskadrānu pagatavošanas darbnīcas, kur ikviens interesents Ingūnas Semules (“Puordare”) vadībā varēja uzšūt savu auduma maisiņu un ievaskot izvēlēto auduma drānu. Projekts paredz vietējo iedzīvotāju izglītošanu dabas resursu ilgtspējīgai izmantošanai un bezatkritumu dzīvesveida kampaņas. Projekta aktivitātes noslēgsies 2021. gada 31. jūlijā. Projekta kopējais budžets ir 646 735 EUR, līdzfinansējums no Latvijas – Krievijas pārrobežu sadarbības programmas 2014 – 2020. gadam ir 585 061,50 EUR (90 % no projekta budžeta).

Latvijas-Krievijas pārrobežu sadarbības programmu 2014.– 2020. gadam līdzfinansē Eiropas Savienība, Latvijas Republika un Krievijas Federācija. Latvijas-Krievijas pārrobežu sadarbības programma 2014.– 2020. gadam finansiāli atbalsta vienotas pārrobežu attīstības aktivitātes ar mērķi uzlabot reģionu konkurētspēju, izmantojot to potenciālu un atrašanās priekšrocības krustcelēs starp Eiropas Savienību un Krievijas Federāciju. Programmas mājas lapa ir www.latruscbc.eu.

Informāciju sagatavoja:
Dabas draugu radošās pētniecības centra vadītāja Irina Klimanova

Projekta vadītāja Karmena Kotāne

           

 

Iesaki citiem: