Jauna pastāvīga ekspozīcija “Lina sēkliņas stāsts” Viļānu novadpētniecības muzejā

Viļānu apvienības pārvalde 1.Novembris, 2016, 19:31 Projekti 2014-2020

26. oktobris Viļānu novadpētniecības muzejam bija īpaša diena - saņemot Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu, tika realizēts projekts un tā rezultātā izveidota jauna pastāvīga ekspozīcija "Lina sēkliņas stāsts". Šī ekspozīcija parāda, kā no mazas lina sēkliņas rodas visskaistākie apģērbi, sedziņas un galdauti.

Ceļojums laikā

Linu kūlītis, pogaļas, lina mērcēšana... Vārdi un vārdu savienojumi, kas ir saistīti ar linkopību, noteikti ir dzirdēti, bet vai tiešām mēs saprotam, ko tie nozīmē, un vai varam to paskaidrot bērniem? “Ekspozīcija ir kā mazs ceļojums laikā, kas šī temata kontekstā sākas ar it kā vienkāršu lina sēkliņu. Bērniem un pieaugušajiem saprotamā vizuālā un tekstuālā valodā, izmantojot muzeja krājuma priekšmetus, ir parādīti linu audzēšanas un apstrādes procesi. Sekojot ekspozīcijas hronoloģiskam izvietojumam, vērojot linu apstrādes priekšmetus, lasot tautas dziesmas un vērojot linu apstrādes procesa ilustrācijas (autore Ieva Jurjāne), kas sadalītas pa darbības etapiem, skatītājs var iegūt pilnīgu izpratni par to, kā linu sēkla pārtop audumā, ko var klāt uz gultas, kurā var slaucīt rokas, no kura var šūt kreklus un citus skaistus priekšmetus gan lietošanai ikdienā, gan īpašām svētku dienām,” stāsta Viļānu novadpētniecības muzeja vadītāja Margarita Skangale.  

No idejas līdz lina sēkliņas stāstam

Ekspozīcijas rašanos no idejas līdz tās atklāšanas svētkiem vai salīdzināt ar lina sēkliņu, kas aug un jau kā lins tiek ieausts audumā.

Ekspozīcijas izveidei tika piesaistīta profesionāļu komanda: Vladislava Zepa muzejam dāvināto steļļu restaurācijā iesaistījās Osvalds Zvejsalnieks, ilustrācijas radīja māksliniece Ieva Jurjāne, cilvēku, kuru dzīve bija saistīta ar linu, atmiņas filmā "Lina tradīcijas Latgalē" apkopoja Viesturs Kairišs, īpašās lina sēklas un informāciju nodrošināja Venerandas Stramkales vadītā "Latgales Lauksaimniecības zinātnes centra" komanda, lina paraugus dažādās apstrādes stadijās nodrošināja SIA "Baltiks EAST", savukārt ekspozīcijas izveidi vadīja un koordinēja muzeja vadītāja Margarita Skangale.

Iespēja iejusties audējas lomā

Apskatot jauno ekspozīciju, tagad ikviens var izprast, kā smalkā lina sēkliņa pārtop par kādu skaistu audumu un pēc tam jau par smalku akcentu apģērbā vai interjerā. Savukārt stelles darba gatavībā gaida savas audējas un audējus. Aicinām ikvienu apmeklēt Viļānu novadpētniecības muzeju un izzināt lina sēkliņas stāstu!

Teksts un foto: Margarita Isajeva

sabiedrisko attiecību speciāliste

 

2016-11-01

Iesaki citiem: