Sadzīves atkritumu apglabāšanas poligona “Križevnīki” apmeklējums un papīra liešanas darbnīca

Viļānu apvienības pārvalde 28.Februāris, 2020, 09:59 Notikumi

  

Viļānu novada pašvaldība īsteno projektu “Zaļā palete” (projekta nr. LV-RU-II-053 “Vides pārvaldības pilnveidošana, īstenojot kopējus pasākumus RU-LV pārrobežu reģionos”). Projektu līdzfinansē Latvijas-Krievijas pārrobežu sadarbības programma 2014.–2020. gadam.

2020.gada 21.februārī skaistajā, saulainajā dienā viļāniešiem bija iespēja iepazīties ar atkritumu apsaimniekošanas procesu nedaudz tuvāk. Pateicoties projekta finansējumam devāmies apmeklēt sadzīves atkritumu apglabāšanas poligonu “Križevnīki”, kur katru dienu brauc mašīnas, vedot iedzīvotāju saražotos atkritumus. Labi – ja tie ir sašķiroti, bet… Pilnīgi visus atkritumus, arī no kopējiem konteineriem, uz vietas šķiro poligona darbinieki, atdalot pārstrādei derīgus materiālus – metālu, stiklu, plastmasu, kartonu, kas ir roku darbs. Apskatījām šķirošanas līniju, atkritumu blietēšanas mašīnu, izzinājām, kas ir infiltrāts, kā tas smird un kā to attīra. Likumdošana paredz, ka poligonā apglabājamo atkritumu daudzumam jāsamazinās, līdz tiek sasniegts radītājs – 10% no kopējā atkritumu daudzuma. Padomājiet, ko no savas miskastes jau tagad var likt pie sašķirotiem atkritumiem? Jo lielās lietas sākumā ir mazas un neizteiksmīgas un ir pienācis laiks spert pirmos soļus atkritumu daudzuma samazināšanā.

Pasākuma otrajā, radošajā daļā, tika runāts par papīra atkritumiem, par papīra ražošanu no koksnes un no pārstrādāta materiāla, papīra ražošanas resursietilpību un ietekmi uz vidi.

SIA “Puordare” pārstāves Ingūnas Semules vadībā no sasmalcinātiem biroju dokumentiem ikviens interesents varēja izgatavot unikālās papīra loksnes, krāsojot tās ar garšvielām un papildinot ar kaltētām piparmētrām un ziedlapiņām.

Latvijas-Krievijas pārrobežu sadarbības programmu 2014.– 2020.gadam līdzfinansē Eiropas Savienība, Latvijas Republika un Krievijas Federācija. Latvijas-Krievijas pārrobežu sadarbības programma 2014.– 2020.gadam finansiāli atbalsta vienotas pārrobežu attīstības aktivitātes ar mērķi uzlabot reģionu konkurētspēju, izmantojot to potenciālu un atrašanās priekšrocības krustcelēs starp Eiropas Savienību un Krievijas Federāciju. Programmas mājas lapa ir www.latruscbc.eu.

Šī publikācija ir sagatavota ar Latvijas-Krievijas pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020.gadam finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Viļānu novada dome un tā var neatspoguļot Programmas, Programmas dalībvalstu Latvijas un Krievijas, kā arī Eiropas Savienības viedokli.

Informāciju sagatavoja:
Irina Klimanova
Dabas draugu centra “Dadzis” vadītāja

Iesaki citiem: