LIAA Rēzeknes biznesa inkubators – atspēriena platforma jaunajiem uzņēmējiem Ziemeļaustrumlatgalē jau četrus gadus

Viļānu apvienības pārvalde 19.Janvāris, 2021, 08:53 Jaunumi

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) Rēzeknes biznesa inkubators bija pirmais no LIAA reģionālajiem inkubatoriem, kas savas durvis vēra pirms četriem gadiem, kļūstot par koprades, sadarbības un atbalsta platformu jaunajiem uzņēmējiem un biznesa ideju autoriem Ziemeļaustrumlatgalē ar inkubatora koprades telpu Rēzeknē. Šo četru gadu laikā inkubatora atbalstu izmantojuši 123 biznesa ideju autori, veidojot biznesa modeli un testējot savu ideju pirmsinkubācijas (PINK) programmā, un 60 komersanti, attīstot savas idejas  inkubācijas (INK) programmā – apgūstot uzņēmējdarbībai nepieciešamās zināšanas, izmantojot līdzfinansējumu un stratēģiski plānojot nākamos soļus uzņēmējdarbībā. Šobrīd PINK programmā savas idejas testē 13 biznesa ideju autori, bet inkubācijā ir 37 komersanti.

LIAA reģionālie biznesa inkubatori četru gadu laikā ir pierādījuši, ka šī ES fondu līdzfinansētā programma ir efektīvs atbalsta veids jaunu uzņēmumu izaugsmei, ir pārliecināta LIAA Rēzeknes biznesa inkubatora vadītāja Skaidrīte Baltace. To pierāda tādi ražošanas uzņēmumi, kā SIA “FISHBOAT”, kas 2018. gadā uzsāka darbu pie alumīnija motorlaivu prototipu izstrādes, bet patlaban stabili ražo 6 modeļu laivas, kas veiksmīgi tiek eksportētas uz Eiropu un Skandināviju. Arī koka karkasu māju ražotājs “Timber Kit” veiksmīgi eksportē uz Skandināvijas valstīm. Savukārt vietējā tirgū ar biznesa inkubatoru programmu attīstās gan pārtikas uzņēmumi, piemēram, kafijas grauzdētava “KUUP COFFEE”, gaļas pārstrādes uzņēmums “JURKAT DEEM”, gan citu produktu ražotāji, piemēram, lentu apdrukas uzņēmums “Elizety”, ādas izstrādājumu ražotājs “Zel&K”, kā arī tādi pakalpojumu sniedzēji kā “Fresh terase”, bērnu izklaides centrs ‘KidZone”, apartamentu viesu nams “Svilpaunieki” un citi.

Ikviena jaunā uzņēmēja dalība biznesa inkubatorā ir jāvērtē kā kolektīva līdzatbildība par biznesa idejas attīstību, jo līdz ar līdzfinansējuma piešķiršanu, konsultācijām un apmācībām uzņēmējam tiek izvirzīti arī noteikti izaugsmes mērķi. Kopā ar biznesa inkubatora komandu jāatrod tādi atbalsta pasākumi, kas vērsti uz produktu virzību tirgū, eksporta, kopējā apgrozījuma un nodarbinātības rādītāju palielināšanu. Inkubācijā esošie uzņēmumi no 2017. gada sākuma kopā ir spējuši ģenerēt 7 765 894 EUR lielu apgrozījumu, tajā skaitā eksporta radītājus 1 675 541 EUR apjomā, nodrošinot 90 jaunas darba vietas reģionā un nodokļos nomaksājot 1 165 013 EUR. Šajā periodā uzņēmēji ir izmantojuši inkubatora piedāvāto līdzfinansējuma iespēju dažādiem pakalpojumiem, iekārtu un izejmateriālu iegādei, telpu nomai un citām izmaksām 655 710 EUR apmērā un savu projektu attīstībai ir spējuši piesaistīt 663 529 EUR investīciju apjomu no riska kapitāla fondiem un citiem uzņēmējdarbības atbalsta projektiem.

Paši dalībnieki atzīst, ka nozīmīgs ieguvums ir jauno uzņēmēju kopiena, kontakti, zināšanas un pieredze, ko var mācīties no citiem dalībniekiem. Turklāt ideju autori, kuri pirmsinkubācijas atbalsta periodā inkubatorā attīsta vienu ideju, dažkārt veido jaunas partnerības un veiksmīgi pielieto zināšanas jau citās komandās un citu jaunu inovatīvu ideju attīstīšanā.

“Nenobīties un atnākt uz inkubatoru. Es biju ļoti pārsteigta, cik daudzi šeit darbojas. Man ļoti patīk inkubatora kopiena, šeit esmu ieguvusi foršas pazīšanās, te neviens nežēlo padomu. Veidojas sadarbības, viens uzņēmums izveido testa partiju drukāto materiālu komplektiem, cits piedāvā patestēt drukas iespējas uz savām iekārtām. Un viens no lielākajiem ieguvumiem ir lektori! Esmu guvusi daudz vērtīgas informācijas gan par tendencēm biznesā, gan ļoti reālas metodes un idejas, ko praktiski ieviest savā uzņēmumā. Vienam pašam ir grūti, ir labi, ja tev ir atbalsts, vai tā ir ģimene, draugi vai inkubators,” tā savu izvēli pamato Rēzeknes biznesa inkubatora dalībniece Egita Drelinga no IK “Armino”.  Savukārt Rēzeknes biznesa inkubatora dalībnieks Jānis Igaunis no SIA “Timber Kit” akcentē, ka inkubators “palīdz sakārtot domāšanu, izveidot stratēģiju, ko tu darīsi, un protams, liels atbalsts ir līdzfinansējums un granti.”

Tā kā pašreizējā biznesa inkubatoru programma turpināsies līdz 2023. gada beigām, tad šogad gaidāma pēdējā lielā jauno dalībnieku uzņemšana, jo LIAA biznesa inkubatori būs sasnieguši savu maksimālo kapacitāti. Jau martā paredzēta pieteikumu pieņemšana inkubācijas atbalstam, īpaši gaidot biznesa idejas, kas saistītas ar tehnoloģiju nozari un kurām ir augsts eksporta potenciāls. Nākamā jauno dalībnieku uzņemšana šī gada martā plānota arī sešu mēnešu PINK programmā. Aicinām sekot aktuālajai informācijas LIAA mājaslapā un Rēzeknes biznesa inkubatora sociālo tīklu kontā Facebook vietnē. Informācija par pieteikšanās kārtību inkubatorā un cita saistoša informācija ir publicēta mājaslapā inkubatori.magneticlatvia.lv.

Rēzeknes biznesa inkubatora pakalpojumi pieejami biznesa ideju autoriem un jaunajiem komersantiem 11 pašvaldību administratīvajā teritorijā Ziemeļaustrumlatgalē – Rēzeknē un Rēzeknes novadā, Viļānu, Ludzas, Ciblas, Zilupes, Kārsavas, Balvu, Viļakas, Rugāju un Baltinavas novados.

LIAA biznesa inkubatoru programmu finansē Latvijas Republika un Eiropas Reģionālais attīstības fonds projektā “Reģionālie biznesa inkubatori un Radošo industriju inkubators”.

LIAA Rēzeknes biznesa inkubators
Tālrunis: +371 62401095